Oznamte korupci bezpečně

Příběhy polských oznamovatelů

Příběh paní Ziry

“Zmanipulovaná veřejná zakázka je podle mě příkladem krádeže. Nazývejme věci pravými jmény. Jde o veřejné peníze, které platíme my všichni, kdo poctivě pracujeme. Já odmítám žít ve světě, kde se krádež toleruje. Kde ti, kdo se nestydí krást, mohou spokojeně žít. Zatímco ti, kdo se rozhodnou na krádež upozornit, musí čelit vážným následkům.” – Dorota Zira

Podívejte se na první ze série rozhovorů s polskými oznamovateli (doplněny české titulky). První oznamovatelkou je Dorota Zira, která se nebála upozornit na manipulace veřejných zakázek ve zdravotnictví. Sama následně čelila tvrdým odvetným opatřením.

V Polsku, podobně jako v ČR, stále neexistuje legislativní úprava ochrany oznamovatelů nekalých jednání. Skutečný příběh Doroty je jasným důkazem potřeby prosazení účinných opatření ochrany whistleblowerů v obou zemích!

Příběh pana Długosze

“Já byl hasič. Jezdil jsem s hasičským autem. Vyhodili mě, protože jsem upozornil na nekalé jednání. Postavil jsem se svým nadřízeným. V prvé řadě šlo o krádeže paliva.” – Józef Długosz

Podívejte se na příběh pana Długosze, který se nebál a nakonec zvítězil v soudní při o jeho neoprávněné vyhození z práce. Dle soudu pan Długosz pravdivě upozornil na krádeže paliva i výkon služby pod vlivem alkoholu u svých kolegů hasičů.

Příběh pana Pasierbińskiego

“Během prvního půl roku došlo k několika lékařským omylům, které vedly k úmrtí několika dětí a dvou žen. Operovaly se pacientky, které na našem oddělení operovány být neměli.”
“Nikdo z mých protivníchů nečekal, že budu tak vytrvalý.” – Tadeusz Pasierbiński

Poslední z polských oznamovatelů sdílí své zkušenosti.